Jak sprawić by kwiaty dla Mamy cieszyły ją dłużej

Nie podarowanie bukietu, albo chociażby jednego symbolicznego kwiatka dla Mamy w dniu jej święta, jest wręcz niestosowne. Zwyczaj ten głęboko wbił się w naszą tradycję i każde dziecko, te małe i te duże, w Dzień Matki biegnie do kwiaciarni, by zakupić tam drobny upominek. Niestety rośliny mają to do siebie, że po pewnym czasie ich urok gaśnie, więdną i z żalem trzeba się ich pozbyć. Istnieje jednak wiele sposobów na to, by ich piękno cieszyło nas na dłużej.
Wybór kwiatów, które długo postoją w domu, zaczyna się już na poziomie wizyty w kwiaciarni. Kupujący musi wybrać dobry sklep, sprzedający tylko kwiaty wysokiej jakości.  Trzeba zwrócić uwagę, czy wybierane przez florystę rośliny, nie są podwiędłe (mają pociemniałe pąki, opadnięte liście), aby mieć pewność, że kwiaty są świeże. Jeżeli nie idziemy z upominkiem od razu do swojej mamy, a wracamy z nim do siebie, to trzeba wiązankę obowiązkowo postawić do wazonu z wodą. Warto dokupić specjalną odżywkę do roślin ciętych i wręczyć ją razem z prezentem.
Przede wszystkim należy pamiętać, że kwiaty cięte, to nadal żywe rośliny i ich trwałość zależy od tego jak będziemy o nie dbać. Wręcz podstawową zasadą jest zapewnienie im dostępu do wody i powietrza.  Suchość w wazonie i brak tlenu to pierwsze powody przedwczesnego więdnięcia. Wodę trzeba zmieniać codziennie, a naczynie dokładnie wymyć, gdyż zdarza się, że gromadzą się tam szkodliwe substancje. Mało tego, kwiaty należy co jakiś czas podcinać przy końcach łodyg, aby ułatwić przewodzenie i pobieranie wilgoci z flakonu. Najlepiej robić to ostrym nożykiem, pod ukosem odcinając 1-3 cm. Pierwszym symptomem utraty wody jest spadek ciężaru kwiatów. Jeżeli nasze wysiłki i tak idą na marne, nie martwmy się. Zamieranie kwiatów jest również spowodowane ich naturalnym starzeniem się po ich zapyleniu.
Dobra gospodyni domowa wie, że aby bukiet dłużej postał: za dnia nie może być wystawiony w pełnym słońcu, za to na noc, trzeba go schować w chłodniejsze miejsce.  Kwiatom szkodzi też długotrwałe stanie w przeciągu, a nawet kładzenie ich blisko mis z owocami.